Domácí mazlíčci v ohrožení

png

Některé rostliny mohou být životu nebezpečné pro domácí kočky a psy. A to jak ty, které pěstujeme doma, tak ty, které máme venku na záhoncích. ,,Cibule narcisů a tulipánů obsahují různé druhy toxinů a mohou vyvolat nadměrné slinění, třes a srdeční problémy,“ popisuje ve své knize Zlé rostliny a další botanická zvěrstva Amy Stewartová (Grada). Nebezpečné jsou i lilie.

Pokud zvíře pozře nějakou jejich část, může u něj dojít k selhání ledvin a následné smrti. Konopí u zvířat může způsobit narušení nervového systému. Z domácích rostlin je asi nejznámější jedovatou rostlinou diefenbachie. Může způsobit pálení v ústech, slinění, alergickou reakci až poškození ledvin. Podráždění sliznice úst, hrtanu a vznik křečí ale mohou vyvolat i saponidy obsažené v aloe vera. Jedovatý je i oleandr, který se v posledních letech zabydlil na mnoha balkonech a v zimních zahradách. Jeho dřevo i listy obsahují toxin oleandrin, který způsobuje zvracení, zpomalení srdeční činnosti a může být příčinou rychlé smrti. Tento jed je tak silný, že potíže může vyvolat i vdechování kouře ze spáleného dřeva či med obsahující pylová zrna z květu keře.

Z novějších rostlin, které si získaly naši přízeň, je nebezpečný i halucinace způsobující durman, jehož všechny části obsahují látku atropin a hyoscamin.

Komentujte